Czy kantory internetowe są bezpieczne?

Klientów chcących wymieniać waluty do kantorów internetowych przyciąga przede wszystkim zauważalnie niższy spread, który sprawia, że każda wymiana jest o wiele korzystniejsza. Przed skorzystaniem z usług internetowego kantoru warto jednak zapoznać się z rozwiązaniami, które gwarantują bezpieczeństwo.

Rosnąca popularność kantorów internetowych

Szacuje się, że obecnie na polskim rynku działa nawet do 60 kantorów internetowych, jednak wciąż brakuje dokładnych regulacji prawnych, które mogłyby kontrolować taką działalność. Dla osób zainteresowanych wymianą waluty za pośrednictwem internetu kluczową kwestią powinno być sprawdzenie, czy dany kantor nie działa w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, ponieważ może to oznaczać, że wymieniający waluty w żaden sposób nie są odgórnie zabezpieczeni przed utratą środków.

Status krajowej instytucji płatniczej

Istnieje jednak prosty sposób, który umożliwia weryfikację tego, czy kantor internetowy jest bezpieczny. Kantory wpisane na listę KIP posiadają status krajowej instytucji płatniczej, co oznacza, że ich działanie w sposób bezpośredni nadzorowane jest przez Komisję Nadzoru Finansowego, podlegając tym samym przepisom zawartym w ustawie o usługach płatniczych. Jedynie kantory, które uzyskały taki status, mogą oferować swoim klientom usługi przelewów, w tym również przelewów zagranicznych.

Zabezpieczenia witryny internetowej

Aby zapewnić korzystającemu z usług kantoru internetowego użytkownikowi pełne bezpieczeństwo, stosuje się specjalne protokoły informatyczne, które pozwalają na szyfrowanie połączenia. Taką metodą posługują się również banki, aby zabezpieczyć dane ich klientów przed próbą kradzieży. Sprawność wykorzystywanych przez witrynę rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo można w bardzo łatwy sposób sprawdzić z perspektywy zwykłego użytkownika. W tym celu wystarczy jedynie przyjrzeć się uważnie paskowi z adresem strony w górnej części przeglądarki internetowej. Jeżeli widniejący tam symbol kłódki jest zielony, to oznacza to, że połączenie zostało prawidłowo zaszyfrowane.

Weryfikacja tożsamości klienta

Szyfrowanie połączenia z kantorem internetowym nie jest jednak jedynym zabezpieczeniem stosowanym przez te instytucje. Potwierdzenie danych za pomocą numeru telefonicznego, a także weryfikacja numeru konta bankowego poprzez dokonanie przelewu są bardzo ważne. Każdy taki krok zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo, ponieważ poprawna weryfikacja tożsamości użytkownika pozwala stwierdzić czy nikt się pod niego nie podszywa. Partner artykułu: dobrykantor.pl.