czym-charakteryzuje-sie-dobra-ksiazka-1

Czym charakteryzuje się dobra książka?

Biorąc do rąk książkę zazwyczaj mamy nadzieję, że pomimo zachęcającej okładki, w środku zajedziemy coś niezwykłego, co pobudzi nasze zmysły, zaciekawi, czy przyprawi o dreszcze oraz sprawi, że nie będziemy mogli zasnąć nie myśląc o jej dalszym ciągu. Z pewnością można stwierdzić, że gust czytelników w przeciągu paru ostatnich lat uległ zmianie. Zatem zmianie ulegli również i pisarze. Próżno szukać osób, które wydają taką, jaką by naprawdę chcieli. Zazwyczaj muszą dostosować ją do odpowiedniej grupy odbiorczej, inaczej nikt jej nie przeczyta. Co za tym idzie również nie kupi. W książce czytelnik bez wątpienia poszukuje odpoczynku od codziennych spraw, natłoku dzisiejszego świata. Szuka bohaterów, z którymi może się utożsamić. Należy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie: Czym charakteryzuje się dobra książka?

Zazwyczaj jest to taka, która dobrze się sprzedaje. Nie oszukujmy się, takie mamy czasy. Wydawca książek musi promować swoje publikacje. Kiedyś wystarczyło dobre oprawienie książki, same materiały były dużo lepsze. W starszych książkach czuć niepowtarzalny zapach. Zazwyczaj będąc w bibliotece można natknąć się na takie egzemplarze. Należy oddać im należyty szacunek, gdyż z pewnością są to rozpadające się niestety książki.

W dzisiejszym świecie jakość zeszła na dalszy plan. Liczy się przede wszystkim ilość, która mierzona jest w złotówkach. Dlatego właśnie na polskiej scenie wydawniczej królują wydawnictwa, które dostosowują dzieła autorów do oczekiwań czytelników. Dlatego właśnie bez względu na upodobania odbiorców dobra książka powinna nieść czytelnikom nadzieję, wywoływać szereg emocji, czy sprawiać, że zapomnimy co dzieje się tu i teraz. Niestety coraz trudniej znaleźć takie egzemplarze. Może gdzieś są, tylko nie są odpowiednio wypromowane, przez co trudniej je rozpoznać i zdobyć. Mam nadzieję, że dobre książki cechujące się tym co napisałem wcześniej z czasem powrócą i dadzą czytelnikowi to, czego nie dają te obecnie popularne. Życzę tego zarówno wszystkim czytelnikom jak i samemu sobie.