finansowanie-ksiazki-1

Finansowanie książki – podstawa

Wiele osób zadając sobie pytanie gdzie wydać książkę często zapomina o kilku istotnych kwestiach. Pierwsze, co należy w tym przypadku zrobić to określenie celu wydania książki. Na tej podstawie można oprzeć cały sens jej tworzenia. Sprawdźmy jednak w jaki sposób można sfinansować druk stworzonego przez siebie dzieła. Oczywiście pierwszym, a zarazem najbardziej znanym jest finansowanie ze środków własnych. Jeżeli jesteśmy zorientowani na tę metodę, możemy skorzystać ze środków własnych. W takim przypadku droga wydawnicza znacznie się skraca, więc gotowy egzemplarz możemy zobaczyć po przeszło kilku miesiącach. Pamiętać należy o prostej zasadzie – im więcej egzemplarzy wydrukujemy, tym mniejsza będzie ich cena jednostkowa. W przypadku chęci stworzenia naprawdę profesjonalnego produktu końcowego, warto wydać pieniądze na projektanta okładki. Kwoty nie są duże. Znajdując freelancera możemy wydać nawet niespełna 100-200 zł. Dodatkowy koszt to redakcja tekstu. Niezależnie od tego jak mocni czujemy się w tym co robimy, warto poradzić się ekspertów. Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że w przypadku małego nakładu, ze wszystkimi etapami można zamknąć się w koszcie 2000-2500 zł.

Następnym sposobem jest zwrócenie się do wydawcy. Jeżeli zobaczy w nas potencjał, zdecyduje się na wydanie książki, a przy tym pokryje wszelkie koszty. Niestety to znacznie dłuższa i trudniejsza droga. Mało autorów jest świadomych sytuacji na polskim rynku. Tradycyjni wydawcy stracili w ostatnim czasie bardzo dużo. Poprzez wydawanie dużej ilości niskiej jakości publikacji tylko tracą. Przy tym koszty promocji spadają na samego autora. Zdarza się tak, że książka nie jest wystarczająco promowana, ponieważ sam pisarz nie posiada wystarczających środków. Zdarza się niestety tak, że wydawnictwa nie chcą promować rodzimych pisarzy, tylko wolą tłumaczyć zagranicznych. To bardzo złe zjawisko na polskiej scenie wydawniczej. O pokrywających się tematach nie wspomnę.

Jak widać te dwie metody są od siebie różne. Tak naprawdę lepiej jest wydać książkę samemu. Efekt? Szybciej, sprawniej, po prostu lepiej. Ograniczeniem są jedynie pieniądze i świadomość twórców.

 

Przy pisaniu tekstu pomagało wydawnictwo Novae Res.