wydanie-ksiazki-1

Wydanie książki

Życie pisarza, zwłaszcza tego stawiającego pierwsze kroki w branży, nie jest proste. Napisanie czegoś jest dopiero połową sukcesu. Pomysł książki może być genialny, bohaterowie barwni, a opisy wciągające, lecz nikt się o tym nie dowie, dopóki nie będzie szansy na przeczytanie tego. Debiutujący autor od samego początku zadaje sobie pytanie: jak wydać książkę?

Na polskim rynku występuje bardzo wiele wydawnictw – ponad 40 tysięcy. Jak to zwykle bywa, duża większość z nich jest nieaktywna i nie wydaje książek. Rynek jest również bardzo skoncentrowany i w 98% kontrolowany przez 300 największych wydawnictw w branży. Mogłoby się wydawać, że jest to wystarczająca liczba, aby znaleźć kogoś zainteresowanego książką. Nic bardziej mylnego.

Rynek książki nieustannie się kurczy poprzez malejące zainteresowanie czytaniem. Nowe technologie nieznacznie wspierają samo czytelnictwo. Ludzie powoli coraz częściej sięgają po książki elektroniczne niż ich papierowe odpowiedniki ze względu na to, że są łatwiejsze w transporcie i można przechowywać w urządzeniach mobilnych pełno tytułów. Wydawnictwa wydają rocznie pełno tytułów, ale niestety większość z nich szybko trafia do magazynów. Młody autor szukając odpowiedniego dla siebie wydawcy powinien najpierw dokładnie określić o czym jest jego książka, w jakim jest gatunku literackim i odpowiednio dobrać redakcję, która będzie specjalizować bądź interesować się podobną tematyką. Niektóre są skierowane wyłącznie na dzieła naukowe, inne preferują publikacje dla dzieci czy młodzieży. Ograniczy to też liczbę miejsc, do których trzeba przesłać swoją książkę i zwiększy się szanse na zainteresowanie.

Młodzi autorzy mają przed sobą niezwykle trudną ścieżkę, dlatego trzeba wytrwale dążyć do celu. Od wielu wydawnictw można nie otrzymać informacji zwrotnej. Inne dadzą odmowną odpowiedź. Nie można się zniechęcać, a możliwości wydania swojego jest bardzo wiele, o ile się wie co chce się osiągnąć. Nie ma reguły na to co zostanie okrzyknięte kolejnym bestsellerem. Trzeba natomiast liczyć się z tym, że konkurencja na kurczącym się rynku jest zaciekła.

Przykład: https://biznes.trojmiasto.pl/biznes-z-misja-i-dusza-ale-wydawnictwo-to-tez-firma-i-musi-zarabiac-n53410.html